Strona internetowa Triple A wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat używanych przez nas plików cookie oraz możliwości ich modyfikacji znajdują się na stronie Ok x

Aktualności


Polscy aktuariusze rosną w siłę – nowe wyzwania Triple A - Risk Finance
 

Po wzmocnieniu zespołu Triple A - Risk Finance, wywodząca się z Holandii butikowa firma konsultingowa świadcząca usługi w zakresie aktuariatu i zarządzania ryzykiem, wytycza kierunki swojego rozwoju na polskim rynku. Ambitne cele będą realizowane przez warszawski zespół zarządzany przez Franciszka Gregorkiewicza i Piotra Lachowicza, doświadczonego managera i aktuariusza, który dołączył do firmy pod koniec ubiegłego roku.

Dotychczas konsultanci Triple A - ­Risk Finance, firmy, która w Polsce działa od stycznia 2014, byli głównie zaangażowani w duże projekty realizowane w Holandii. Teraz będą rozwijać usługi także na innych rynkach oraz zwiększać ich zakres w Polsce. Zespołem – właśnie rozbudowywanym o kolejnych aktuariuszy i ekonometryków – razem z Franciszkiem Gregorkiewiczem od końca ubiegłego roku zarządza Piotr Lachowicz, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży finansowej, zdobyte na kluczowych funkcjach i stanowiskach managerskich. – Nasi konsultanci zostali wielokrotnie docenieni przez naszych holenderskich partnerów – ich doświadczenie, wiedzę i zaangażowanie chcielibyśmy teraz przełożyć na inne rynki, w tym przede wszystkim na nasz krajowy – mówi Piotr Lachowicz.

– Zarządzałem dużymi zespołami i złożonymi strukturami, ale zawsze pozostaję praktykiem biznesu. Mój pragmatyzm i koncentracja na przejrzystych oraz zrozumiałych rozwiązaniach odpowiadają filozofii działania Triple A. Nie poruszamy się w sztywnych ramach, myślimy „out of the box” i działamy nie tylko „dla klientów”, ale przede wszystkim „razem z klientami”. Najważniejszy jest dla nas bieżący kontakt z klientami – dzięki temu możemy elastycznie dopasować się do istniejących procesów i kultury ich organizacji. Co bardzo ważne, nasi eksperci posiadają doświadczenia zdobyte zarówno, a może przede wszystkim, w firmach ubezpieczeniowych, jak i konsultingowych. To ogromna wartość – mówi Piotr Lachowicz, Partner Zarządzający Triple A w Polsce. – W tym roku zależy nam na nawiązaniu długoterminowej współpracy z kilkoma znaczącymi grupami finansowymi, którym zaproponujemy wdrożenie dedykowanych rozwiązań „szytych na miarę”.

Triple A na rynku holenderskim koncentruje się przede wszystkim na doradztwie dla firm ubezpieczeniowych, konsultingu w zakresie zarządzania ryzykiem i strategii oraz doradztwie w segmencie funduszy emerytalnych; w Polsce w najbliższym okresie najważniejsze będą dwa pierwsze obszary. Do świadczonych usług należą m.in. kompleksowe doradztwo oraz implementacje w zakresie modelowania aktuarialnego, wypłacalności i zarządzania kapitałem, projektowanie i optymalizacja procesów raportowych, analizy zyskowności i wyceny produktów ubezpieczeniowych, wyceny portfeli i spółek ubezpieczeniowych oraz wyceny market consistent, a także „management consulting”.

– Branża ubezpieczeniowa w Polsce podlega wielu regulacjom, a już niebawem będzie podlegać kolejnym. Dlatego też spora część naszych usług obejmuje analizę praktyk, modeli, metod i procesów pod kątem ich adekwatności i zgodności z wymogami, w tym przede wszystkim w odniesieniu do raportowania. Bardzo ważny obszar stanowią usługi związane z Solvency II. Tu mocno korzystamy z doświadczeń z rynku holenderskiego – mówi Franciszek Gregorkiewicz, Partner Zarządzający Triple A.

– W związku z nowymi regulacjami obserwujemy kilka nowych trendów, w szczególności w modelowaniu aktuarialnym. Duże nakłady sił i środków poświęcane są na optymalizację procesów raportowych, w tym na usprawnianie działania modeli aktuarialnych i ich automatyzacji, co przynosi firmom wymierne korzyści. W krótkim okresie oznacza to przede wszystkim szybszy dostęp do informacji i danych oraz poprawienie ich jakości, a w dłuższej perspektywie realne oszczędności kosztowe. Dotyczy to zarówno znanych i powszechnych rozwiązań takich jak Prophet czy MoSes/RAFM, jak i nowych zastosowań platform otwartych. Chcemy inspirować klientów do takich zmian, gdyż odbiorcy informacjioczekują jej znacznie szybciej niż dopiero po kilku tygodniach – dodaje Gregorkiewicz.

– Branżę ubezpieczeniową w Polsce czekają jeszcze dalsze przeobrażenia. Jako firma świadcząca usługi między innymi dla największych spółek holenderskich takich jak Nationale-Nederlanden, Delta Lloyd, VIVAT czy Aegon, na rynku polskim obecni jesteśmy z bagażem unikalnych doświadczeń. To mocny atut. W Polsce brakuje średniej wielkości firm konsultingowych w obszarze aktuarialnym. Wypełniając niszę pomiędzy dużymi graczami, głównie z grupy „wielkiej czwórki”, a małymi firmami czy wręcz indywidualnymi konsultantami, planujemy wejść wkrótce do ścisłej czołówki w kraju – mówi Roel van Besouw, CEO Triple A - Risk Finance International, który podkreśla jednocześnie, że Polska jest pierwszym rynkiem Triple A w Europie Środkowo-Wschodniej, ale być może nie ostatnim.

Aby osiągnąć te cele, firma inwestuje w rozwój pracowników. – Zgodnie z filozofią Triple A opartą na otwartym dzieleniu się specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem w zakresie aktuariatu i zarządzania ryzykiem, zależy nam nie tylko na współpracy z najlepszymi ekspertami rynku ubezpieczeniowego, ale również na ich dalszym rozwoju osobistym. Warto przy tym podkreślić, że mimo iż rynki zachodnie mają znacznie dłuższe tradycje, polscy aktuariusze są świetnie wykształceni i posiadają wszechstronne umiejętności – dodaje Piotr Lachowicz.Zespół Triple A - Risk Finance zrealizował ponad 100 projektów konsultingowych dla największych instytucji finansowych w Europie: towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych, banków i korporacji.

Szczegółowych informacji na temat portfolio Klientów i doświadczeń firmy udziela Franciszek Gregorkiewicz, Partner Zarządzajacy Triple A - Risk Finance w Polsce: franciszek.gregorkiewicz@aaa-riskfinance.pl.